Społecznicy zadziałają w Goleniowie, Gryficach i Łobzie!

Ich pasją jest ...

News will be here

Ich pasją jest obserwacja ptaków, a skoro mieszkają tuż nad Zalewem Szczecińskim w Lubczynie, to mają ku temu doskonałe warunku. Dzięki ubiegłorocznemu programowi Społecznik tamtejsi uczniowie stworzyli sobie kącik ornitologiczny. Kto w tym roku sięgnie po wsparcie, jak zaktywizuje lokalną społeczność? Pomysłów nie brakuje, o czym można się było przekonać podczas spotkania z marszałkiem Olgierdem Geblewiczem i wicemarszałkiem Jarosławem Rzepą, którzy ruszyli w region by zachęcać do obudzenia w sobie społeczników.

 

Znane już mikrodotacje, a także nowość - inicjatywy społeczne, to dwie proste ścieżki, które w tym roku prowadzą do sfinansowania dobrych pomysłów aktywizujących społeczność lokalną. W ubiegłym roku wsparcie w wysokości do 3 tys. zł otrzymało ponad pół tysiąca projektów. Chętnych było dwa razy tyle. W tym roku inicjator akcji – Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego spodziewa się jeszcze większego zainteresowania. Świadczyła o tym frekwencja podczas spotkania prezentującego Program Społecznik.

- Na własne oczy zobaczyliśmy, jak wielka jest potrzeba wspierania tych najmniejszych pomysłów, na samym dole, najbliżej drugiego człowieka. Nasz Program Społecznik to często jedyna szansa na zorganizowanie chociażby rodzinnego pikniku promującego zdrowie czy sport. Te środki często pomagają poprawić jakość działań, które już są. Tak było w przypadku młodych ornitologów z Lubczyny. Zachęcamy do aplikowania. Z pewnością nie zabraknie wydarzeń, które nas pozytywnie zaskoczą. - mówił do mieszkańców powiatu goleniowskiego marszałek Olgierd Geblewicz.

Uruchomienie przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego ponad 3 milionów złotych pomoże zrealizować przynajmniej 650 działań aktywizujących mieszkańców Pomorza Zachodniego. W ramach tzw. inicjatyw obywatelskich, czyli innowacyjnej formy budżetu obywatelskiego, możliwie będzie zdobycie nawet do 10 tys. zł.

- Aktywne sołectwa, koła gospodyń wiejskich, strażacy, kluby sportowe udowodniły, że na obszarach wiejskich też są możliwe inicjatywy kulturalne, są teatry, jest miejsce dla kultywowania lokalnej historii, Społecznik to inicjatywa, która wychodzi naprzeciw pomysłom pokazującym jak piękne jest Pomorze Zachodnie i jak świetni ludzie tu mieszkają. - dodawał wicemarszałek Jarosław Rzepa.

Społecznicy zadziałają w Gryficach

- Wsparliśmy wiele wspaniałych projektów, unikatowych perełek. Szczególnie cenne są te działania, które rozsiewają aktywność na różnych poziomach i pokazują, że czyniąc dobro przyjaciołom czy sąsiadom można wzmacniać swoje sołectwo czy gminę. Wierzę, że śladem chociażby Trzebiatowskiego Towarzystwa Kultury pójdą kolejni. – mówił do mieszkańców powiatu gryfickiego wicemarszałek Jarosław Rzepa, który nawiązywał w swoim wystąpieniu do zrealizowanego w zeszłym roku projektu „Współpraca dla tradycji”.

Głównym pomysłem wspomnianego już Towarzystwa było wzmocnienie świadomości na temat tradycji kulinarnych regionu. Pomogły w tym warsztaty pieczenia pierników norbertańskich, które tak naprawdę okazały się punktem wyjścia do pokazania, jak dziedzictwo kulinarne może być wykorzystane w promocji czy turystyce. Jednym z efektów projektu było założenie lokalnego koła „Odkrywców smaków”, czyli grupy młodych poszukiwaczy dawnych receptur, którzy próbują odtworzyć tradycyjne smaki.

...i w Łobzie

- Na społeczników w Łobzie można liczyć – tymi słowami marszałek Geblewicz przywitał osoby zainteresowane Programem Społecznik. Chętnych do sięgnięcia po wsparcie nie brakuje i nie można się dziwić, bo jest to najbardziej odformalizowana i uproszczona forma mikrodotacji.

- To nasza odpowiedź na Państwa olbrzymie zainteresowanie czynieniem dobra. W tym roku uruchamiamy inicjatywy obywatelskie, czyli coś na kształt budżetu obywatelskiego. To szansa na zrealizowanie większego projektu, obejmującego nawet budowę małej architektury. Najlepsze pomysły w tym przypadku będą mogły otrzymać wsparcie w wysokości do 10 tys. zł. – dodawał wicemarszałek Rzepa.

W ubiegłym roku po mikrodotacje zgłosiło się aż 1152 inicjatyw, z których 515 otrzymało dofinansowanie. Wśród nich znalazły się projekty z Łobza realizowane m.in. przez Towarzystwo Miłośników Rzeki Regi, Stowarzyszenie „Mała Wieś”, Jeździecki Klub Sportowy „Amico Mołdawin”, Stowarzyszenie Centrum Zwiększania Aktywności Społecznej „CZAS”, Ochotniczą Straż Pożarną w Ińsku, czy Stowarzyszenie PATRONUS. Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego szacuje, że dzięki zwiększeniu puli środków uda się zorganizować przynajmniej 650 działań aktywizujących mieszkańców Pomorza Zachodniego.

Aplikowanie po środki jest maksymalnie odformalizowane, by złożyć projekt wystarczy stworzyć grupę inicjatywną złożoną z trzech osób i zdobyć opiekuna w postaci stowarzyszenia lub fundacji. Pierwszy nabór już ruszył i trwa do 25 kwietnia. Szczegóły można znaleźć na stronie http://karrsa.eu/program-spolecznik/ gdzie znajduje się m.in. odnośnik do generatora wniosków, który ułatwia aplikowanie o wsparcie.  Wnioski o mikrodotacje, tak jak w roku ubiegłym ocenia Komisja składająca się m.in. z przedstawicieli Operatora, Samorządu Województwa czy przedstawicieli różnych środowisk. W przypadku inicjatyw obywatelskich, te najlepsze wskaże głosowanie na platformie elektronicznej. Operatorem Programu Społecznik jest Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. z którą można się skontaktować mailowo pisząc na adres bospolecznik2018@karrsa.pl lub spolecznik2018@karrsa.pl ,  a także telefonicznie pod numerem 94 341 63 30 .

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego www.wzp.pl

08-04-2018 Redakcja

Dodaj komentarz

REKLAMA P1
REKLAMA P1 - MARAL Hurtownia BHP
REKLAMA [P2]

SONDA

Czy podoba Ci się portal eŁobez.pl?

TAK
NIE

OGŁOSZENIA