Powstanie Obwodnica Łobza.

Marszałek województwa Olgierd Geblewicz, wicemarszałek Tomasz Sobieraj, starosta łobeski Renata Kulik i burmistrz Łobza Piotr Ćwikła podpisali list intencyjny w sprawie realizacji inwestycji pn. „Budowa obejścia m. Łobez – połączenie dróg wojewódzkich 147,148 z 151”. Obwodnica wyprowadzi ciężki transport poza centrum miasta, usprawni ruch lokalny i zwiększy komfort życia mieszkańców. Koszty całego przedsięwzięcia szacowane są na 20 mln zł. Dokumentacja projektowa, za 700 tys. zł z budżetu województwa, ma być gotowa w przyszłym roku.

News will be here

Prawie dwa kilometry drogi i nowy most na rzece Rega odmienią komunikacyjną rzeczywistość Łobza. Setki ciężarówek nie będą każdego dnia przebijać się przez centrum miasteczka. Połączenie DW 147 (kierunek Nowogard), DW 148 (Resko, Płoty), DW 151 (kierunek Świdwin oraz Węgorzyno i DK20) stanie się bezpieczniejsze i wygodniejsze. Obwodnica pozytywnie wpłynie również na bezpieczeństwo ruchu lokalnego. Kierowcy zaoszczędzą czas, mieszkańcy będą oddychać czystszym powietrzem.

- Ta inwestycja usprawni transport i pozytywnie wpłynie na środowisko. List intencyjny to pierwszy krok do realizacji, ale możemy dziś mówić również o drugim kroku. Pieniądze na projekt są zarezerwowane. Dokumentacja ma być gotowa w przyszłym roku – zapowiada marszałek Olgierd Geblewicz.

- Przez Łobez przejeżdża średnio 400 pojazdów ciężarowych na dobę. Natężenie ruchu z roku na rok się zwiększa, dlatego budowa drogowego obejścia miasta jest tak ważna – dodaje wicemarszałek Tomasz Sobieraj.

W Łobzie, w ramach podstrefy Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, od niedawna działa m.in. duże centrum logistyczno-magazynowe. Będzie ono generowało dodatkowe obciążenia sieci drogowej, więc budowa obwodnicy jest odpowiedzią na transportowe i gospodarcze wyzwania. Powstać ma około dwukilometrowy łącznik dróg wojewódzkich prowadzących do miasta. W planach jest przebudowa 650 m ulicy Przemysłowej i 1300-metrowy nowy odcinek. Wykonana zostanie również nowa przeprawa przez Regę. Łączny koszt realizacji inwestycji, oszacowany przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich, to 20 mln 250 tys. złotych. W tym 2 mln 750 tys. zł na wykup nieruchomości pod budowę, a 700 tys. zł na przygotowanie dokumentacji projektowej. Ta ostatnia pozycja jest już uwzględniona w przyszłorocznym budżecie Województwa Zachodniopomorskiego

Podpisany w środę, w starostwie powiatowym w Łobzie, list intencyjny jest formalnym zawiązaniem współpracy samorządów – miasta, powiatu i województwa – na rzecz budowy drogowego obejścia. Dokument zapowiada koordynację działań planistycznych, wymianę informacji, partycypację w kosztach. Gmina i Powiat deklarują przejęcie, po zakończeniu realizacji zadania, wskazanych przez Województwo odcinków dróg wojewódzkich w centrum Łobza.

Źródło: WZP

05-05-2021 Redakcja

Dodaj komentarz

REKLAMA P1
REKLAMA P1 - MARAL Hurtownia BHP
REKLAMA [P2]

SONDA

Czy podoba Ci się portal eŁobez.pl?

TAK
NIE

OGŁOSZENIA